Planeringen för nya dubbelspåret Maria–Helsingborg har startat

Helsingborg. Foto: Trafikverket
Helsingborg. Foto: Trafikverket

Arbetet med att utreda en framtida utbyggnad till dubbelspår på Västkustbanan mellan Maria och Helsingborg har påbörjats. Alla förutsättningar för att inleda lokaliseringsutredningen är nu på plats. 

Konsultföretaget WSP tilldelades uppdraget i oktober 2024 och har avslutat en tre månader lång planeringsperiod. Den 12 mars undertecknades överenskommelsen mellan Trafikverket och WSP som reglerar omfattning och tidplan för utredningen.

– Allt är på plats, så nu kan det bli ”verkstad” i lokaliseringsutredningen, säger Kristofer Söderberg från Trafikverket.

– Våra organisationer börjar bli otåliga. Ska bli kul att äntligen få köra igång utredningen och dialogen med våra intressenter på riktigt, säger Madelene Ulmestig från WSP.

Ska vara klar 2027

Utredningen genomförs i samarbete med Trafikverket och Helsingborgs stad. Målet är att den ska vara färdig i september 2027.

Flera alternativ prövas

I utredningen ska olika möjliga sträckningar och utformningar av järnvägen analyseras. Arbetet syftar till att hitta en lösning som uppfyller projektets mål med så små negativa konsekvenser som möjligt. Hänsyn tas till intrång, påverkan på omgivningen och kostnader.

Källa: Trafikverket