Nya stationen Slakthusområdet tar form

Hisschakt Slakthusområdet. Foto: Region Stockholm

Nu publicerar Region Stockholm var entréerna till Stockholms nya tunnelbana ska byggas. En av de nya stationerna byggs i Slakthusområdet och kommer att ersätta Globen och Enskede gård. Den får två uppgångar, varav en vid Rökerigatan och en vid Hallvägen/Charkmästargatan.

När den nya tunnelbanan tas i bruk stängs stationerna Globen och Enskede gård. Just nu pågår sprängningsarbeten ovan jord vid den södra uppgången. Arbetet utförs av OHLA på uppdrag av Region Stockholm.

Tunnelsprängningar sker i riktning mot Sockenplan och beräknas vara klara under året.

Vid den norra entrén pågår grundläggningsarbeten för stationsuppgången. Arbetet ska vara färdigt i vår, då området överlämnas till den byggherre som ansvarar för husets stomme.

b
Norra entrén vid Rökerigatan på Slakthusområdet. Visionsbild: Atrium Ljungberg/ Lundgaard & Tranberg Arkitekter
b
Framtidens station Slakthusområdet. Visionsbild: Atrium Ljungberg/ Lundgaard & Tranberg Arkitekter
b
Här kommer Slakthusområdets nya station att byggas. Bild: Region Stockholm

Källa: Region Stockholm